PC DESIGN
PC DESIGN

Aké to je vlastne logo? Čo sú to krivky? Prečo je dôležité mať logo v krivkách pre reklamné účely? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete odpovede v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo to znamená logo v krivkách?

Tvorcovia reklamy, reklamných predmetov, ale i 3D log a nápisov požadujú od svojich zákazníkov logo v krivkách, resp. logo vo vektorovom súbore. Mnohí klienti však nevedia, ako má takéto logo vyzerať a čo to znamená.

Treba hneď v úvode povedať, že logo v krivkách je jeden zo základných prvkov firemnej identity. Krivky (vektory) sú čiary zložené z niekoľkých bodov. Vektorovú grafiku tvorí množstvo týchto čiar, oblúkov kriviek a rôznych geometrických útvarov. Je to označenie pre súborové formáty, v ktorých je vaše logo vytvorené. Vektorové formáty loga sú napríklad tieto: Adobe PDF (prípona .pdf), corel (prípona .cdr), ilustrátor (Ai.), script (prípona .eps) a pod.

Od koho získať logo v krivkách?

Tvorba firemného loga je kľúčová a veľmi náročná záležitosť, pretože logo je prvým a hlavným reprezentantom vašej firmy, resp. obsahu vášho podnikania. Logo by malo byť jednoduché a výstižné, ideálne s nejakým jedinečným kreatívnym prvkom, aby si ho klient „zapamätal“ na prvýkrát.

Firemná identita je zhrnutá v dizajn manuáli, ktorého súčasťou by malo byť aj logo v krivkách. Dizajn manuál Vám tvorí váš grafik, resp. grafické štúdio, do ktorého rúk ste sa zverili. Vytvorenie loga v krivkách je štandardná služba, ktorú by mal grafik ponúkať svojim klientom.

Logo v krivkách je možné prekresliť aj z obrázku (.jpg, .png a pod.). Prekreslenie loga do vektorovej grafiky je možné si objednať aj u nás. Máme s tým dlhoročné skúsenosti a vektorová podoba vášho loga bude v maximálne možnej kvalite.

 

Prečo je dôležité mať logo v krivkách (aj pre výrobu 3D reklamy)?

Táto podoba loga je potrebná pre výrobu akýchkoľvek reklamných predmetov (tričiek, šiltoviek, kľúčeniek a i.), reklamných tabúľ, ale aj 3D log a nápisov.

Medzi základné výhody loga v krivkách (loga vo vektoroch) patria uvedené fakty.

  1. Logo nestráca na kvalite pri úpravách.
  2. Táto podoba loga zjednodušuje akúkoľvek prácu s ním.
  3. Logo vo vektoroch zaberá menšiu kapacitu.

Ak sa hlbšie ponoríme do problematiky loga v krivkách pre výrobu 3D reklamy, je dôležité nasledovné. Treba poznamenať, že logo ako obrázok (tzv. bitmapové logo) otvoríte takmer na každom zariadení, pretože nepotrebuje žiadny špeciálny grafický software. Bitmapové logo je vhodné k použitiu na sociálnych sieťach, napr. ako profilový obrázok vašej IG alebo Facebook stránky. Je však absolútne nevhodné ako zdrojový súbor na výrobu 3D reklamy. Ak chcete vašu firemnú identitu zhmotniť do 3D podoby je nevyhnutné mať logo v krivkách. Pre výrobu vášho 3D loga potrebujeme podklady (logo) vo vektoroch, dôvody sú nasledovné.

1. Logo v krivkách je možné zväčšovať alebo zmenšovať.

Logo je možné zväčšovať, či zmenšovať donekonečna a to bez straty kvality. Jeho tvary sú dané matematicky, pomocou vektorov, a preto logo vždy ostane perfektne ostré. Aj pri mnohonásobnom zväčšení alebo zmenšení. Logo ako obrázok (bitmapové logo) je naopak tvorené len obrazovými bodmi (pixelmi) a má rovnaké vlastnosti ako bežná fotografia. Pri zväčšení sa hrany stávajú neostré a nepresné.

2. Logo v krivkách sa dá editovať.

Okrem toho, že logo v krivkách je možné zväčšovať/zmenšovať, môžeme s ním robiť aj iné úpravy bez straty kvality, napr. zmeniť farbu, tvar, hrúbku, zaoblenie, skosenie, prípadne upraviť rádiusy.

3. Stroje potrebujú vektory.

3D logá sa vyrábajú na CNC strojoch (CNC laser, CNC frézka, CNC drôtová rezačka, CNC rezací ploter), všetky uvedené stroje k svojmu fungovaniu, resp. rezaniu potrebujú mať zdrojový súbor vo vektoroch. Všetky CNC stroje sú riadené súradnicami, ktoré obsahujú iba logá v krivkách.

Pre príklad a lepšie pochopenie tejto problematiky si pozrite nasledujúce obrázky.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml